Орієнтовний конспект інтегрованого уроку з літературного
читання й української мови в 2-му класі
Тема. Коли твір відкриває свої
таємниці. Володимир Лучук «Дикий мак». Зірка Мензатюк «Мак». Складання
тексту-опису «Мак»
Мета: вчити учнів читати правильно, вдумливо і виразно, усвідомлювати зміст прочитаного, розмірковувати, уявляти, прислухатися до звучання
художнього слова; розвивати мовлення учнів, формувати уявлення про особливості тексту-опису, вчити будувати
тексти-описи; розвивати навичку грамотного письма; виховувати любов і шанобливе ставлення до природи;
почуття прекрасного, прищеплювати любов до художнього слова.
Обладнання: тканина оксамитова, малюнки джмеля, маку,
ромашки, полотно «Словникова скарбничка».
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання
«Доброго
ранку!» ми скажемо,
«Доброго
дня!» ми всім побажаємо.
Хай легко
почнеться цей день,
Теплом
зігріває, бадьорить.
Робити
великі діла поспішай,
Підкорювати
світ вирушай!
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Гра «Дощик». Робота над
скоромовкою
У зливу жахливу під
кущем
Дуже змокли жук з джмелем.
Дуже змокли жук з джмелем.
Діти читають хором:
• Накрапає дощ (тихо, повільно);
• Дощ сильнішає (голосніше, швидше);
• Злива (голосно, швидко);
• Дощ слабшає (тихіше);
• Дощ припинився (читання припиняється).
2. Вчимося читати
виразно
Ти глянь, який поважний джміль!
Його вже квіти звідусіль
Так манять ароматом.
А він себе солдатом
Уперто уявляє,
Та, знай, уверх злітає.
Мар’я Гафінець
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
- Прочитайте, як ви замінили рядками з «Білого» вірша подані речення
(с. 78).
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І
МЕТИ УРОКУ
- Відгадайте загадку.
Навесні старий садок
Вкрив барвистий килимок,
І над вишнями в гіллі
Загули, мов дзвін…
(Джмелі)
Вкрив барвистий килимок,
І над вишнями в гіллі
Загули, мов дзвін…
(Джмелі)
— Сьогодні, ми поринемо в таємниці художніх творів. Під час читання
розмірковуйте, уявляйте, придивляйтеся, прислухайтеся.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Самостійне напівголосне
читання тексту про джмеля (с. 79)
- Які звуки та образи виникли у вашій уяві?
- Який це звук — оксамитовий? Пригадайте, яка на дотик тканина оксамит (демонстрація тканини). Цю ознаку перенесено на звук. Переносне
значення слова оксамитовий — приємний, м’який.
- Які з виділених слів допомогли вам побачити джмеля? Опишіть його.
Фізкультхвилинка
Жив на світі
Добрий чорний
жук,
Були в нього
крила
І багато рук,
Він між
квітами літав,
Тиху пісеньку
співав:
Жу-жу-жу,
жу-жу-жу-жу, жу-жу!
Жу-жу-жу,
жу-жу-жу-жу, жу-жу!
Жу-жу-жу,
жу-жу-жу-жу, жу-жу!
Я у квіточці
сиджу,
Я вам казку розкажу-жу-жу-жу-жу!
Жив собі
пухнастий джміль,
Мед збирав
він звідусіль,
А коли
відпочивав,
Тиху пісеньку
співав:
Жу-жу-жу,
жу-жу-жу-жу, жу-жу!
Жу-жу-жу,
жу-жу-жу-жу, жу-жу!
Жу-жу-жу,
жу-жу-жу-жу, жу-жу!
Я у вулику
сиджу,
Мед солодкий
бережу-жу-жу-жу-жу!
|
2. Опрацювання вірша В. Лучука
«Дикий мак» (с. 79-80)
1) Робота над загадками.
-Відгадайте загадки і дізнайтеся, які квіти вибрав джміль. Знайдіть їх на
малюнку.
Наче сонця серединка, Запалали в чистім полі
Пелюстків біла хустинка. Квіти гарні, всі червоні.
Знає бджілка і мурашка, То палає влітку так
Що звуть квіточку... (ромашка). Польовий
червоний... (мак).
2) Самостійне мовчазне читання вірша учнями.
- Поміркуйте, як треба читати вірш.
- Спробуйте передати голосом, що маку стало соромно.
3) Виразне читання вірша учнями.
- Як ви гадаєте, чому мак хотів підслухати розмову?
- Оберіть відповідь:
а) був занадто цікавий;
б) був невихований.
- Чому мак почервонів?
- Знайдіть у вірші риму.
3. Опрацювання тексту Зірки
Мензатюк «Мак» (с. 79-80)
1) Виразне читання тексту вчителем.
- Які картини поставали у вашій уяві під час слухання тексту?
2) Виразне читання тексту учнями.
- Як ви вважаєте, чи звертається письменниця до вас?
- Що вам захотілося зробити, запам’ятати?
3) Рубрика «Це цікаво знати»
Вчитель.
Мак – символ родючості. Він присвячений богові сну. За
переказами, Морфей усипляє людей, торкаючись до них квіткою маку.
Квітка мак цвіте на грядці біля хати, в дівочому віночку
і в полі між житами.
Кожного року 14 серпня ми святкуємо релігійне свято
Маковія. В цей день печуть пироги з маком, йдуть до церкви святити мак.
Повертаються додому, освячують маком всю оселю, рідних.
Любіть природу і цінуйте кожну рослину на землі!
4) Гра
«Сортувальники»
- Я пропоную вам зіграти в
гру «Сортувальники». Вам потрібно, користуючись словниковою скарбничкою,
підібрати групу слів, які характеризують мак за планом:
1. Де
росте мак?
2. Яке
стебло?
3. Яка
квітка?
4. Які
пелюстки?
5. Яка
серединка у квіточки?
6. Які
листочки?
Словникова скарбничка
У
долинах, у житах, на грядках.
Стебло
тоненьке.
Стебло
потовщене, негладке;
Квітка
схожа на червоне сонечко.
Квітка
схожа на маленький золотистий вогник.
Листки
яскраво – зеленого кольору, оксамитові, махрові, довгасті, розсічені.
Листки
гладенькі, вузенькі.
Складання
опису квітки
-
Запишіть опис квіточки в зошити.
Перевірка
робіт (учні зачитують свої роботи)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
- Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
- Що було найбільш цікавим?
- Чого вас навчає текст Зірки Мензатюк «Мак»?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Орієнтовний конспект уроку з літературного читання в 2-му
класі загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням українською мовою за
темою «Наталя Забіла. Дощ іде». Засоби художньої (екранної) виразності
мультфільму «Дощику, дощику, припусти!»
Тема. Наталя Забіла «Дощ іде».
Настрій твору. Засоби художньої (екранної) виразності мультфільму «Дощику,
дощику, припусти!»
Вид уроку: урок-дослідження
Мета: формувати основи
медіаграмотності – знайомити з особливостями засобів виразності (візуальних,
музичних), мультиплікаційного фільму; відпрацьовувати читацькі вміння;
розвивати емоційно-інтелектуальні здібності засобами читацьких умінь та
навчальної діяльності; виховувати спостережливість, любов до природи.
Обладнання: підручник
«Літературне читання 2 клас» (автор – Віра Науменко), картки для роботи в
парах.
Інформаційні ресурси:
мультиплікаційний фільм «Дощику, дощику, припусти!», «Капітошка», «Подорож
мурахи», « Каю у дощовий день».
Методи та прийоми:
перегляд мультиплікаційного фільму, аналіз засобів виразності
мультиплікаційного фільму; порівняння засобів художньої виразності твору та
засобів виразності мультфільму; бесіда, пояснення та розповідь учителя.
Хід уроку
I. Організаційний
момент
1. Привітання
«Доброго
ранку!» ми скажемо,
«Доброго
дня!» ми всім побажаємо.
Хай легко
почнеться цей день,
Теплом
зігріває, бадьорить.
Робити
великі діла поспішай,
Підкорювати
світ вирушай!
II. Перевірка
домашнього завдання
III. Активізація
життєвого досвіду дітей, формування позитивної мотивації навчальної діяльності.
Робота в парах
Учитель. Що
найбільше полюбляєте дивитися? Чому? Чи говорите ви зі своїми друзями про
героїв мультфільмів? Про музичний супровід? Про кольори?
Попрацюйте
на картках у парах: згадайте мультфільм, з’єднайте героя і
назву мультфільму.
Пес Сірко
|
«Кривенька
качечка»
|
Івасик
|
«Солом’яний бичок»
|
Бичок
|
«Івасик-Телесик»
|
Качечка
|
«Жив-був
пес»
|
III. Визначення теми та
мети уроку. Планування наступної діяльності
Учитель.
Зараз ми з вами спробуємо стати героями мультфільмів: на екрані будуть герої, а
вам потрібно буде озвучити їх, передати настрій (Показ фрагментів мультфільму
«Капітошка», «Подорож мурахи», «Каю у дощовий день». Діти озвучують головних
персонажів мультфільмів)
Учитель. Яке
природне явище було присутнє в усіх фрагментах мультфільмів?(Дощ). Який настрій
переважав?
Тепер
спробуйте передати настрій твору Грицька Бойка «Дощик»
Дощик, дощик! —
Аж залопотіло.
Ліс і поле,
Все навколо
Дощику зраділо.
Дощик, дощик! —
По дорозі стука.
Ми краплини.
Мов перлини,
Ловимо у руки.
Дощик, дощик! —
Не дає гуляти.
Ми з ляльками,
З іграшками
Біжимо до хати.
Аж залопотіло.
Ліс і поле,
Все навколо
Дощику зраділо.
Дощик, дощик! —
По дорозі стука.
Ми краплини.
Мов перлини,
Ловимо у руки.
Дощик, дощик! —
Не дає гуляти.
Ми з ляльками,
З іграшками
Біжимо до хати.
Визначення задач
уроку:
-
Ознайомитися із твором.
-
Проаналізувати образи персонажів.
- Зрозуміти,
що хотів автор до нас донести.
IV. Перегляд
мультфільму «Дощику, дощику, припусти!»
V. Аналіз мультфільму
Загальні
запитання.
Учитель. Про
що цей мультфільм?
- Коли
відбуваються події?
- Хто є
головним героєм?
- Завдяки
чому ми розуміли настрій персонажів мультфільму?
(Можливі
варіанти відповіді учнів: діалоги, музика, кольори, вирази обличчя героїв
мультфільму та другорядних персонажів, роздуми)
Фізкультхвилинка
Я свої
долоньки простягну до неба,
Погойдаю
хмарки, хмарки дощові.
Дощик не
барився, стукав, дріботів.
Разом з
дітлахами гратися хотів.
VI. Сприймання й
усвідомлення нового матеріалу
Перша задача
уроку: знайомство з твором
1. Слухання
вірша
2.
Словникова робота
Сходи – маленькі паростки рослин.
3. Перевірка
первинного сприймання
4.
Самостійне читання вірша учнями
5. Виразне
читання вірша
6. Вибіркове
читання. Створення образів персонажів за допомогою аналізу твору.
Учитель. Яка
друга задача уроку? (Проаналізувати текст)
Аналіз
образів персонажів
Читання
першої строфи (аналіз)
- Чому
Маринці сумно?
- Який
настрій у дівчинки?
- Які
словосполучення допомагають зрозуміти?
Читання
другої строфи (аналіз)
- Як
шепочуть квіти і трави про дощик?
- Чому?
Читання
третьої строфи
- Що
говориться про сходи?
- Чому вони
хвилюються?
- Про що
благають сходи?
- Чи можемо
ми віднести останні рядки вірша до жанру «Закличка»?
Учитель. Про
що ми говорили? (Про образи персонажів та їх настрій). Яка третя задача уроку?
( Зрозуміти, що хотів автор твору донести до нас). Виберіть один із
запропонованих варіантів, який співпадає з нашим висновком.
Настрій
різний.
|
Настрій
твору сумний, бо Маринка сумна.
|
Викликати
у дітей зацікавленість у дослідженні настрою твору.
|
VII. Узагальнення й
систематизація знань
1. Перегляд
фрагмента мультфільму «Дощику, дощику, припусти!». Аналіз образів персонажів
(аналогічно проводиться аналіз музичного супроводу мультфільму). Робиться висновок
про настрій мультфільму; порівнюється із настроєм художнього твору.
VIII. Підсумок уроку.
Рефлексія
Учитель.
- Чи
сподобався вам вірш Наталі Забіли «Дощ
іде»? Чим саме?
- Для чого
люди складають вірші? Створюють мультфільми?
-
Продовжіть, будь ласка, думку:
- Сьогодні
на уроці я…
- Цікавим
для мене було…
- У мене
добре вийшло…
- Мені це
необхідно для…
IX. Домашнє завдання
Продовжити
знайомство з творами Наталі Забіли, намалювати власні малюнки до твору.
Немає коментарів:
Дописати коментар